top of page

YALOVA

Architectural design and application, Architectural and interior design project

2019 | 2020

Emirgan Evi,2021 | İstanbul

 

Emirgan, İstinye’de bulunan müstakil ev içinde üç ana mekan tasarlandı. Genç odası, genç banyosu ve çocuk odasını kapsayan projenin tasarım ve uygulamasını gerçekleştirdik.

Çocukların hem güncel dönemlerinde hem de yetişkinlik döneminde kullanabilecekleri ferah ve konforlu mekanlar tasarlandı. Herkesin çoğunlukla evinde vakit geçirdiği pandemi döneminde, çocukların odaları ile olan ilişkilerini güçlendirebilecek yönde, yaşam alışkanlıklarına uygun, aynı zamanda mekanların estetik açıdan ve kullanım anlamında çocuklar için motive edici olmasına özen gösterildi.

Genç odası; giyinme alanı, yaşam alanı (çalışma-dinlenme) ve yatak alanı olarak üç alandan oluşuyor. Alanlar birbirine, kemerli geçişlerle bağlandı bu sayede akışkan ve ferah bir kompozisyon yaratıldı. Detaylı işlenmiş birden fazla katmanların oluşturduğu bütüncül yüzeyler, ışık detayları ile tamamlandı. Açık tonlardaki renk paleti, güçlü ahşap detaylar ile birleşerek zamansız ürünler ortaya çıkardı.

Genç banyosu, tekdüzelikten çıkarılıp kullanıcının isteklerine göre kişiselleştirilip yaşayan, karakteristik bir mekan olarak kurgulandı. Renkli, yalın ve net bir alan haline dönüştü.

Çocuk odası, çok aydınlık olmamasına rağmen açık tonlarda kullanılan renkler ve ergonomik tasarlanan mobilyalar ile iç açıcı ve modern bir mekan tasarlandı.

Kullanıcı isteklerini, Salt’ın çizgisi ile yorumladığımız mekanlar ortaya çıktı. Sabit mobilyaların tamamı Salt tarafından tasarlanıp, projeye özel olarak üretildi.  Genel olarak mekan algısı, dingin renkler ve eğlenceli katmanlar üzerine kurgulandı. Farklı malzemeler ile farklı katmanlar oluşturularak yüzeyler derinlikli ve hareketli hale getirildi. Renk seçiminde, ferah ve sakin renkler seçildi ve bununla birlikte birçok bileşen kullanılarak tekdüzelikten uzaklaşıldı.

emirgan_01
emirgan_02
emirgan_03
emirgan_04
emirgan_05
emirgan_06
emirgan_07
emirgan_08
emirgan_09
emirgan_10
emirgan_11
emirgan_12
emirgan_13
emirgan_14
emirgan_15
emirgan_16
emirgan_17
emirgan_18
emirgan_19
emirgan_20
emirgan_21
emirgan_22
emirgan_23
emirgan_24
emirgan_25
emirgan_26
emirgan_27
emirgan_28
emirgan_29
emirgan_30
emirgan_31
emirgan_32
emirgan_33
emirgan_34
emirgan_35
emirgan_36
emirgan_37
bottom of page